Što je uopće psihološko testiranje?
Psihološka testiranja predstavljaju procjenu kandidata kroz jedan ili više strukturiranih testova. Oni pomažu poslodavcima da bolje upoznaju kandidata, njegove osobne karakteristike i način na koji bi se uklopio u organizaciju. Na intervjuima za posao koriste se različita testiranja, ovisno o zahtjevima radnog mjesta i poslodavca. Možemo ih podijeliti na nekoliko glavnih kategorija:
Testovi kognitivnih sposobnosti
Ova vrsta testova mjeri intelektualne kapacitete kandidata, uključujući vještine razmišljanja, rješavanja problema i logičkog zaključivanja . Testovi ove s kojima ćete se moći susresti su test logičkog zaključivanja i test prostorne i mehaničke sposobnosti. S ovom vrstom testova zasigurno ste se već sreli prilikom liječničkih pregleda primjerice za autoškolu ili ste ih barem jednom rješavali tijekom školovanja. Jednostavnije rečeno – to su oni aspstraktni testovi s “koji lik nedostaje” pitanjima od kojih nas sve zaboli glava. Iako često budu ljudima naporni, oni su odličan način boljeg upoznavanje kandidata.
Testovi osobnosti
Kao što im i sam naziv govori, testovi osobnosti procjenjuju karakter kandidata, njihove vrijednosti, ponašanje i reakcije u različitim situacijama. Testovi koji se provode su Big Five (Velikih pet osobina ličnosti), MBTI i DISC profil. Oni podrazumijevaju postavljanje neke uobičajene teze (npr. Volim raditi s ljudima) gdje kandidat odgovara u kojoj se mjeri slaže s tvrdnjom. Na temelju tih rezultata, identificiraju se osobnosti kandidata poput introverzije ili ekstroverzije, ugodnosti, savjesnosti, otvorenosti i prilagodljivosti ili mjeri dominantnosti. Također, pružaju uvid u procjenu kako će kandidat pristupiti različitim radnim zadacima ili timskim ulogama.
Testovi emocionalne inteligencije
Procjenjuju sposobnost kandidata kada je riječ o razumijevanju tuđih perspektiva, upravljanju vlastitim emocijama te suosjećanje s drugima. Razvijena emocionalna inteligencija ključna je za kvalitetan rad s ljudima u timu, rješavanje potencijalnih konflikata te vodstvu drugih. Popularni testovi koji se provode su: EQ-i i MSCEIT.
Testovi radnih vrijednosti
Ovim testovima poslodavci procjenjuju poštenje, pouzdanost, etično ponašanje i radne navike kandidata. Na taj način se smanjuje rizik od zapošljavanja kandidata sklonih nepoželjnim ponašanjima, poput neodgovornosti ili nemara. Testovi integriteta ispituju primjerice stavove prema krađi, neprikladnom ponašanju, zloupotrebi resursa i sličnim temama. Upitnici radnih vrijednosti fokusirani su na procjenu radne etike, motivacije u radu i posvećenosti rješavanju zadataka.
Testovi specifičnih vještina i situacijski testovi
Ovakva vrsta testova mjeri specifične vještine ključne za radnu poziciju koju poslodavac traži. Poslodavac se time želi uvjeriti da kandidat s kojim razgovara ima ključna znanja za obavljanje odrađenog posla. Primjerice, testovi tehničkog znanja, programerske vještine ukoliko poslodavac traži osobu u IT sektoru, zatim jezične sposobnosti, znanje rada u određenim programima i ostalo.
Kako psihološko testiranje izgleda?
Ovisno o poslodavcu, psihološko testiranje može biti online ili uživo. Često je praksa da testovi poput kognitivnih testova, testova osobnosti i situacijskih testova budu odrađeni prije samog susreta odnosno intervjua. Odnosno, kandidatima se link na online testove šalje putem maila gdje ih oni mogu ispuniti kod kuće u određenom periodu.
Specifičniji testovi poput tehničkih znanja, psihomotoričkih testova i simulacijskih testova namijenjeni su rješavanju uživo. Najčešće se ispunjavaju u prostorijama organizacija pod nadzorom recruitera. Oni obično nisu tamo da Vam “vise nad vratom” i stvaraju pritisak već kako bi Vam objasnili potencijalne nedoumice i ponudili savjete kako što uspješnije riješiti zadatke.
Što nakon testiranja?
Na temelju rezultata recruiteri odlučuju hoće li kandidata pozvati u daljnji proces selekcije. U završnom razgovoru, nakon rješavanje specifičnijih testova, poslodavci često koriste rezultate testova kao osnovu za postavljanje dodatnih pitanja. Primjerice, ako test osobnosti pokaže da je kandidat izrazito introvertiran, poslodavac može ispitati njegovo snalaženje u timskom rada i radu s ljudima.
Kombinacija različitih vrsta testova omogućava poslodavcima da bolje razumiju kandidate, osiguravajući da su kompetentni, dovoljno motivirani i da posjeduju osobine koje će im pomoći uspješnoj prilagodbi radnom okruženju. Testiranja općenito traju 30 do 60 minuta i iako mogu biti stresni, vrlo su korisni. Na kraju krajeva, ni Vi se ne želite pronaći u okruženju koje nije pogodno za Vas 😊. Naš savjet je da se opustite tijekom rješavanja, budite iskreni i date sve od sebe. Sretno!
Ako ste u potrazi za novom poslovnom prilikom ili rastu u karijeri, potražite svoje novo radno mjesto na našoj listi otvorenih pozicija.